Novinky

17.05.2019 Prázdniny ve městě 2019 | Přidejte se!

Pracujete s dětmi a mládeží ve volném čase a chcete se přidat k akci Prázdniny ve městě? Neváhejte a kontaktujte nás! Na těchto webových stránkách najdete potřebné informace a dokumenty. Uzávěrka přihlášek je 31. 5. 2019.

07.03.2019 Nabídka příměstských táborů

Vydali jsme nabídku příměstských táborů na léto 2019.

01.03.2019 Nabídka letních pobytových táborů

Vydali jsme nabídku letních pobytových táborů.

Legorobotika | FM Robotics na soutěži First Lego League

04.12.2017

Před dvěma měsíci jsme otevřeli v SVČ Klíč FM první kroužky legorobotiky. V sobotu 2. prosince jsme se s naším soutěžním týmem vydali na moravské základní kolo First Lego League (FLL) do Olomouce. Hlavním cílem bylo nabrat zkušenosti do dalších let. Celkově skončil náš tým osmý, a to z dvanácti soutěžních týmů. V samotné části Robot Games jsme byli pátí.Soutěž FLL se netýká pouze robotiky, ale klade velký důraz na týmovou spolupráci a týmová řešení projektů. Každoročně se vyhlašuje nové téma. Letošní téma je Hydro Dynamics. Družstva, ve kterých mohou být děti od 8 do 16 let, soutěží se ve čtyřech disciplínách. 1. Robot Games – robot plní předem dané a bodované úkoly na hracím stole. 2. Robot Design – tým je „zkoušen“ z toho, jak robota sestrojil, jak je naprogramován, proč byla zvolena jednotlivá řešení apod. 3. Výzkumný projekt – tým musí přijet s nějakým problémem, který chce vyřešit, projektově navrhnout řešení a tento projekt prezentovat před porotou. Týmová spolupráce – tým plní předem neznámé týmové úkoly, porota zkoumá, jestli tým opravdu funguje jako tým.

Soutěž FLL je několikakolová. Letos se začíná v ČR moravským kolem v Olomouci a českým kolem v Praze. Vítězné týmy z obou kol se zúčastní východoevropského kola v polském městě Łódź. Z tohoto se dále postupuje do evropského finále v Německu, ve městě Aachen. Celosvětové finále se nakonec odehrává v USA. Počínaje polským kolem probíhá soutěž kompletně v angličtině.

Členové kroužku legorobotiky se poprvé v Klíči sešli 5. října. Do doby konání soutěže tedy proběhlo 8 schůzek. Na počátku se zdálo nemožné, že za dva měsíce dokážeme vytvořit soutěžní tým, sestrojit robota, naprogramovat ho, udělat projekt a naučit se týmově pracovat. Ve dvou kroužcích se ovšem sešlo 16 šikovných dětí. Tyto jsme nakonec shrnuli do jednoho kroužku, ve kterém pracují dva trenéři. Takto jsme byli schopni sestavit soutěžní družstvo a vydat se v sobotu do Olomouce.

Na samotné soutěži děti zjistily, co všechno udělaly správně, na co všechno zapomněly, o čem nevěděly. Celou sobotu se tak učily od ostatních a rovnou spřádaly plány na příští rok. Mnohému se přiučili i trenéři. Faktem je, že pozice dětí z kroužku je o něco složitější, vzhledem k faktu, že se navzájem znají krátkou dobu. Většinu soutěžících družstev tvořily týmy ze základních a středních škol. Za střediska volného času jsme soutěžili my ze SVČ Klíč FM a týmy z DDM Ostrava – Poruba a z DDM Olomouc. V soutěži nakonec zvítězil tým R. U. R. z Gymnázia Jeseník.

Našemu týmu FM Robotics gratulujeme k účasti na soutěži s výsledkem, za který se nemusí stydět. Naše město tým reprezentoval důstojně. Přece jenom přijet na soutěž a prezentovat svou práci před porotou není až tak snadné. Děti byly pozitivně motivovány svými trenéry, kteří jim za důstojnou reprezentaci na soutěži slíbili palačinky s Nutellou a zmrzlinou. Proto jsme museli na soutěžní buttony dodat nápis For Glory and Pancakes. Poslední předvánoční schůzka našeho týmu se tedy odehraje v kuchyňce v SVČ Klíč FM, kde si budou děti pochutnávat na palačinkách, které jim nasmažíme.

Týmu tedy ještě jednou děkujeme za reprezentaci a nyní se jdeme učit, jak se dělají ty palačinky.

Fotografie z kroužku a akce si můžete prohlédnout ZDE.

Patrik Siegelstein a Lukáš Plánička, trenéři